Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Kommunistiska manifestet | 2:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2009
- Författare: Friedrich Engels
- Betyg:
Vill du sälja den här boken?
Sälj den här bokenBeskrivning
Bokförlaget Nixon ger ut det Kommunistiska manifestet av Marx och Engels i en ny inbunden utgåva. Boken ingår som kurslitteratur på flera universitetskurser och är ett klassiskt idéhistoriskt dokument. Historikern och Aftonbladetskribenten Åsa Linderborg har skrivit ett nytt förord: "Marxismen har räknats ut hur många gånger som helst men har en förmåga att alltid komma tillbaka. Som asatrons Särimner ungefär; den slaktas men återuppstår redan nästa dag. Så länge som klassamhället består kommer marxismen att vara aktuell. Klassorättvisorna fanns före marxismen och är dess förutsättning. Därför är det trots allt inte någon fara att rycka lite i lärften på kommunismens spöke. Den går inte sönder i första taget; slitstarkare tyg har historien förmodligen aldrig vävt." (Ur förordet)
Om denna bok
Kommunistiska manifestet av Friedrich Engels är en Häftad bok med 108 sidor på Svenska. Detta är den 2:a upplagan som utgavs 2009 av Nixon förlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Kommunistiska manifestet begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 5 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
Boken är särskilt populär inom Samhälle & politik-programmen.
Produktinformation