Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Företaget i ekonomisk kris | 7:e upplagan
- Häftad, Svenska, 2009
- Författare: Enar Folkesson
- Betyg:
Välj skick:
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Beskrivning
Hur märker man när ett företag närmar sig en ekonomisk kris? Vad kan man göra för att om möjligt förhindra den? Om detta är för sent, vad kan man göra för att mildra effekterna? Underhandsrekonstruktion, företagsrekonstruktion, likvidation eller konkurs? Vad är det bästa alternativet och hur kan ägarna och fordringsägarna påverka vad som sker?Obeståndsproblematiken spänner över många juridiska fält. Man måste ha kunskaper i både obligationsrätt och sakrätt. Vidare krävs insikter i exekutionsrätt. Associationsrättsliga problem uppkommer om det är fråga om aktiebolag, handelsbolag eller föreningar. Om en fysisk person drabbas så dras dennes familj ofta med i den ekonomiska krisen. Anställda i företaget berörs liksom staten som har sina krav. Det är således av största vikt att alla som är berörda av en ekonomisk kris har kunskaper så att de kan ta tillvara sina intressen på bästa möjliga sätt.I denne sjunde upplaga finns bland annat en beskrivning av vilka effekter som den nya förmånsrättsordningen har fått samt konsekvenserna av den nya aktiebolagslagen. Boken har även uppdaterats med nytillkommen lagstiftning, exempelvis en ny lag om skuldsanering, och med nytillkomna rättsfall. Så som i tidigare upplagor finns praktikfallsexempel som en illustration på hur juridiken kan komma att fungera i praktiken.Boken vänder sig till dem som i sitt yrke reder ut problemen med företag i ekonomisk kris och till studenter vid universitet och högskolor. Boken är lättillgängligt skriven och kan därför vara ett stöd även för dem som blir direkt drabbade av vågdalarna i konjunkturens böljor.
Om denna bok
Företaget i ekonomisk kris av Enar Folkesson är en Häftad bok med 261 sidor på Svenska. Detta är den 7:e upplagan som utgavs 2009 av Talentum HR.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Företaget i ekonomisk kris begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 14% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 243 kr medan nya kostar 284 kr – en besparing på 41 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 1 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
- Göteborgs universitet: k0mvux
Boken är särskilt populär inom Ekonomi & management-programmen.
Produktinformation