Välkommen tillbaka till Campusbokhandeln! Vi firar med inlämningskampanj: Lämna in din kurslitteratur – få 150 :- och chansen att vinna 1 000 :-. Läs mer här!
Svenska som andraspråk 1 | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2014
- Författare: Therése Åkerberg, Christian Norefalk
- Betyg:
Välj skick:
Skickas inom 2-3 vardagar
Skickas inom 1-2 vardagar
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Beskrivning
Svenska som andraspråk 1 täcker hela kursen Svenska som andraspråk 1 och innehåller sex kapitel:
Vad är egentligen svenska som andraspråk? Språklig variation Relationer Utbildning och arbetsliv Ute i samhället Svenska språkets form, funktion och betydelse
I alla kapitel ges eleven gott om tillfällen att uppnå kursens mål. Genomgående får eleven i praktiska och utmanande övningar arbeta aktivt med att läsa, tala och skriva både enskilt och tillsammans med klasskamrater. Återkommande inslag är uppgifter som stärker elevens kommunikativa förmåga och flerspråkiga identitet. I slutet av boken finns betygsmatriser som ger vägledning för såväl formativ som summativ bedömning.
Produktinformation