Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Rekyl | 1:a upplagan
- Danskt band, Svenska, 2020
- Författare: Jan Öhman Gustafsson
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
I en annorlunda kriminalroman som bjuder på en stor släng humor tillsammans med träffsäkra iakttagelser som inte alltid må vara fullt politiskt korrekta, möter vi göteborgaren och polismannen Yngve Carlzon.
Första kapitlet ger läsaren oväntad action och händelser som snart skakar om livet för Yngve och hans hustru Ing-Marie. Därefter rullar plötsliga och oväntade händelser på. Inget för finkänsliga.
Efter att en magsjukeepidemi decimerat Uddevallapolisen får Yngve ta över som vikarierande kommissarie. Trots avsaknaden av erfarenhet som chef eller att leda en utredning kryssar han enligt egen mening ändå skicklitgt fram i det nya pilitiskt korrekta landskapet, i jakt på en ovanlig mördare. I bakgrunden möter vi ett Sverige i stark förändring.
Rekyl är den första boken i en trilogi om polismannen Ybngve Carlzon och hans okonventionella metoder.
Om denna bok
Rekyl av Jan Öhman Gustafsson är en Danskt band bok med 256 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2020 av Rosa Alba Förlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Rekyl begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation