Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Alexanderlegenderna i tid och rum. Alexander den stores gränslösa historia | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2018
- Författare: Gunhild Vidén, Karin Hult (red.)
- Betyg:
Skickas inom 0-2 vardagar
Beskrivning
Få historiska gestalter har fascinerat sin samtid och eftervärlden som Alexander den store. Utgångspunkten för berättelsen om hans liv är Alexanderromanen från omkring år 300 e.Kr, som spreds i otaliga varianter i Gamla Världen och blivit världslitteratur. Historien om Alexanderromanen och dess förgreningar på olika språk är lika spännande som den om huvudpersonen själv.
Författare: Antoaneta Granberg, Karin Hult, Martin Hellström, Folke Josephson, Judith Josephson, Bo Lindberg, Mats Malmer, Lars-Håkan Svensson, Ingmar Söhrman, Jan Retsö och Gunhild Vidén.
Om denna bok
Alexanderlegenderna i tid och rum. Alexander den stores gränslösa historia av Gunhild Vidén och Karin Hult (red.) är en Inbunden bok med 330 sidor på Svenska. Den utgavs 2018 av Appell Förlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Alexanderlegenderna i tid och rum. Alexander den stores gränslösa historia begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation