Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Med andra ord : Språkälskarens guide till världens märkligaste ord och uttryck | 1:a upplagan
- Inbunden, Svenska, 2006
- Författare: Christopher J. Moore
- Betyg:
Välj skick:
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Skickar snabbt
Beskrivning
Det ryska ordet "rodnye" står för människor i den närmaste familjekretsen även om de inte är släkt, i det spanska "duende" förkroppsligas en passionerad ande, och i Norge slår man ett slag för bildningens värde med ordet "kunnskaping". Det kan inte finnas någon bättre beskrivning av tålamodets dygd än det ordspråk på urdu som kan översättas: "Vi väntar och ser åt vilket håll kamelen sätter sig."
Med andra ord är indelad i språkliga områden och urvalet spänner över hela världen - från finska och portugisiska till kinesiska och arabiska. Varje avsnitt inleds med en kort introduktion som leder vidare till de spännande berättelserna bakom de olika uttrycken och de människor som använder dem. Fonetiska transkriptioner ger hjälp med uttalet.
Det här är en härlig skattkammare, bokstavligen ett uppslagsverk över språkliga underverk.
Om denna bok
Med andra ord : Språkälskarens guide till världens märkligaste ord och uttryck av Christopher J. Moore är en Inbunden bok med 128 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2006 av Norstedts.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Med andra ord : Språkälskarens guide till världens märkligaste ord och uttryck begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 99% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 110 kr medan nya kostar 13,428 kr – en besparing på 13,318 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation