Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Fanny och Alexander | 2:a upplagan
- Pocket, Svenska, 2018
- Författare: Ingmar Bergman
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Vill du sälja den här boken?
Sälj den här bokenBeskrivning
"Om någon säger att jag är bra då är jag bra och känner mig glad. Om någon säger att jag är dålig, då är jag dålig och blir ledsen. Vad jag verkligen är vet jag inte, eftersom jag aldrig bryr mig om att ta reda på sanningen om mig själv. Jag bryr mig bara om mig själv vilket är något annat. Jag bryr mig inte heller om verkligheten. Den är färglös och ointressant, den angår mig inte." /Emelie Ekdahl i Fanny och Alexander.
Filmen Fanny och Alexander hade premiär 1982. Det är en av Sveriges mest kända filmer någonsin, skriven och regisserad av Ingmar Bergman, en av världens mest hyllade filmskapare. Vad många inte vet är att den är skriven nästan som en roman. Historien om familjen Ekdahl är spännande och ibland skrämmande, med ett vackert, kristallklart språk. Fanny och Alexander är Bergmans egen summering av sitt livsverk. Miljontals har sett filmen, inte lika många har läst den. Nu har du möjligheten.
Om denna bok
Fanny och Alexander av Ingmar Bergman är en Pocket bok med 267 sidor på Svenska. Detta är den 2:a upplagan som utgavs 2018 av Norstedts Förlagsgrupp.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Fanny och Alexander begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation