Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Jag kom inte ut - jag blev mig själv | 1:a upplagan
- Inbunden, Svenska, 2022
- Författare: Ann-Christine Ruuth
- Betyg:
Skickas nästa vardag
Beskrivning
Ann-Christine Ruuth föddes på 1950-talet, fick namnet Åke och växte upp i en kyrklig småländsk familj. Tidigt kände Åke sig annorlunda, avvikande, men det fanns ingenting i hans värld, vare sig inom honom själv eller i omgivningen, där det kunde speglas eller ta plats. Han fick bära på en längtan som trängde sig på för att hitta vägar ut.
Vem var han, kyrkoherden och trebarnspappan, och vad behövde han för att bli hel? Länge hade han inte ens ord för det.
Till slut fick det bära eller brista. 2010 blev hon sig själv, 58 år gammal. Sedan dess har hennes liv varit stoff för bästsäljaren Min pappa Ann-Christine av dottern Ester Roxberg och filmen Min pappa Marianne med Rolf Lassgård i huvudrollen. Själv har hon i många år föreläst landet runt om transperspektiv och könsidentitet. Först nu berättar hon sin egen historia.
Om denna bok
Jag kom inte ut - jag blev mig själv av Ann-Christine Ruuth är en Inbunden bok med 250 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2022 av Norstedts Förlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Jag kom inte ut - jag blev mig själv begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation