Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Om friheten | 1:a upplagan
- Inbunden, Svenska, 1984
- Författare: John Stuart Mill
- Betyg:
Välj skick:
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Beskrivning
Ett glödande och vältaligt försvar för den individuella friheten, så långt den är förenlig med andras frihet. Bokens huvudsyfte är att ange de faror som följer i demokratins spår och visa hur man skall skydda sig mot dem. Mill definierar regeringsmaktens uppgifter och begränsningarna för dess maktområde. Han varar för faran av ett socialistiskt samhälle där alla är likadana och personligheten förkvävs. Han belyser också den makt som den allmänna opinionen kan utöva på medborgerliga friheter.
Översättning Olof Nordberg
John Stuart Mill var filosof, nationalekonom och politiker. Om friheten, utgiven 1859, är hans mest berömda skrift.
Om denna bok
Om friheten av John Stuart Mill är en Inbunden bok med 144 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 1984 av Natur & Kultur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Om friheten begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 14% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 123 kr medan nya kostar 143 kr – en besparing på 20 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation