Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Lyras färd | 1:a upplagan
- Danskt band, Svenska, 2018
- Författare: Philip Pullman
- Betyg:
Välj skick:
Skickas inom 1-3 vardagar
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Verifierad säljare
Ny säljare
Beskrivning
Klassikerserien Den mörka materian har äntligen fått sin uppföljare. Boken om stoft är en serie som utspelar sig i Lyras värld och flera gamla bekantskaper dyker upp och författaren väver in nya insikter om världen och det mystiska stoft.
Floden Themsen svämmar över sina bräddar. Lyra är bara sex månader gammal – undangömd i ett nunnekloster, eftersökt både av sin far, lord Asriel, och av mörkare krafter. Pojken Malcolm blir en oväntad hjälte när han räddar Lyra ur det översvämmade klostret. Han kämpar för att undkomma både förföljare och vattenmassor och sätta Lyra i säkerhet.
Philip Pullman som belönades med Alma-priset år 2005, är författare till trilogin Den mörka materian, där Guldkompassen är den första delen och som efterföljdes av Den skarpa eggen och Bärnstenskikaren.
"Det är rysligt spännande och Pullmans karaktärsbeskrivning, särskilt av Alice och Malcolm, är enastående fin." Bengt Söderhäll, Arbetarbladet
"Denna underbara första del väcker längtan efter fortsättningen!" Karin Engvén, BTJ
Om denna bok
Lyras färd av Philip Pullman är en Danskt band bok med 494 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2018 av Natur & Kultur Allmänlitteratur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Lyras färd begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 15% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 157 kr medan nya kostar 185 kr – en besparing på 28 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation