Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Pärlan | 1:a upplagan
- Inbunden, Svenska, 2025
- Författare: Klara Bartilsson
- Betyg:
Skickas inom 0-2 vardagar
Beskrivning
Djupt nere på havets botten tittar en liten pärla ut ur sitt skal. Under en hel månad har hon vilat, drömt och vuxit sig allt större i musslans mjuka famn och nu längtar hon efter en bensträckare i djuphavsnatten. Men det är mörkt och lätt att gå vilse i den ändlösa skogen av tångruskor. Som tur är letar någon efter henne i mörkret, någon som kommit långväga ifrån och får korallreven i djupet att skimra.
En magisk ursaga om en pärlas förvandling till månen.
Klara Bartilsson är utbildad på HDK i Göteborg och Camberwell College of Arts i London. Hon är verksam som konstnär, illustratör och mönsterformgivare, eller som hon själv beskriver det: ”artist, illustrator and maker of krusidulls”. Hon debuterade som barnboksillustratör 2021 med "Expeditionen", ett äventyr om människokroppen. Bilderboken "Morsan är haffad", med Klara Bartilssons färgstarka illustrationer och text av Daniel Sjölin, belönades med Svenska Deckarakademins barnbokspris Spårhunden 2023.
Om denna bok
Pärlan av Klara Bartilsson är en Inbunden bok med 32 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2025 av Natur & Kultur Allmänlitteratur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Pärlan begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation