God läsutveckling i praktiken : konkreta exempel, metodiska tips och kopieringsunderlag | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2007
- Författare: Annika Palm, Lena Munck, Agneta Hedenfalk
- Betyg:
Välj skick:
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Verifierad säljare
Vill du sälja den här boken?
Sälj den här bokenBeskrivning
Här beskrivs läsningens fem dimensioner: Fonologisk medvetenhet, Ordavkodning, Flyt i läsningen, Läsförståelse och Läsintresse. Varje elevs läsutveckling synliggörs genom att läraren kartlägger och på ett schema markerar framstegen. I den andra upplagan ingår även ett kapitel med en kort beskrivning av de olika stegen i barnets väg mot förmågan att skriva. Till boken hör en separat studiehandledning med underlag för att tillsammans med kollegor studera, diskutera och integrera nya insikter i undervisningen.
God läsutveckling i praktiken ger konkreta exempel, metodiska tips och kopieringsunderlag. Ett material med ytterligare övningar att använda i det dagliga arbetet med God Läsutveckling.
Om denna bok
God läsutveckling i praktiken : konkreta exempel, metodiska tips och kopieringsunderlag av Annika Palm, Lena Munck och Agneta Hedenfalk är en Häftad bok med 133 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2007 av Natur & Kultur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp God läsutveckling i praktiken : konkreta exempel, metodiska tips och kopieringsunderlag begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 97% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 439 kr medan nya kostar 13,428 kr – en besparing på 12,989 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation