Välkommen tillbaka till Campusbokhandeln! Vi firar med inlämningskampanj: Lämna in din kurslitteratur – få 150 :- och chansen att vinna 1 000 :-. Läs mer här!
Mahlzeit A. Elevbok | 1:a upplagan
- Häftad, Tyska, 2007
- Författare: Kicki Karlsson, Ann-Kristin Lindström, Gudrun Schornack
- Betyg:
Skickas inom 4 vardagar
Beskrivning
Mahlzeit A är en allt-i-ett-bok för årskurs 6. Den innehåller texter och övningar i åtta tematiskt indelade sektioner och är avsedd för förbrukning.
Mahlzeit B, C och D innehåller fyra sektioner. Sektion 1 i Mahlzeit B fungerar som repetition för de elever som redan arbetat med Mahlzeit A, men är också en bra start för dem som börjar med tyska i årskurs 7.
Varje sektion är indelad i fyra delar, A (grön), B (blå), C (röd) och D (brun). Innehållet i de gröna och blå delarna leder eleverna mot betyget E i tyska, medan den röda delen kräver en något större arbetsinsats. Den bruna delen innehåller litterära texter.
Övningsbok B, C och DHär finns ett stort antal övningar som eleverna kan välja bland. Varje sektion inleds med ett planeringsuppslag där innehållet respektive målen för sektionen presenteras.
Nyhet! Mahlzeit som Interaktiv bok Plus
Under vårterminen 2014 kommer vi att kunna erbjuda Mahlzeits textböcker som Interaktiv bok Plus. Plusböckerna innehåller allt som de digitala böckerna innehåller plus lättnavigerade webbövningar. Där får eleverna möjlighet att öva på ord, fraser och grammatik om och om igen. Läs mer om digitala läromedel på sidorna 2223.
Mahlzeit DigitalbokMahlzeit Digitalbok passar utmärkt för klassrumsgenomgångar och för elever som behöver få texten uppläst av en mänsklig röst. Läs mer om digitala läromedel på sidorna 2223 och i början av katalogen.
LärarhandledningarnaHär finns bl a kopieringsunderlag med extraövningar, grammatikuppgifter och prov. Facit till övningsbokens uppgifter och kopieringsunderlagen hittar du på www.nok.se/laromedel
InspelningarPå elev-cd:n finns alla texter och de viktigaste orden och fraserna inspelade. På lärar-cd:n finns dessutom hörövningarna inspelade.
Produktinformation