Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Milstolpar Historia A | 1:a upplagan
- Inbunden, Svenska, 2007
- Författare: Lars-Göran Alm
- Betyg:
Välj skick:
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Beskrivning
Milstolpar Historia 1b har ett klassiskt, kronologiskt upplägg. Här får eleverna tillfälle att repetera de historiekunskaper de har med sig från grundskolan. Men de får också nya perspektiv på dagens värld med utgångspunkt i aktuell historieforskning.
Boken har en tydlig epokindelning och lagom långa kapitel med många mellanrubriker. Den löpande texten kompletteras med fördjupningssidor kring olika teman, kartor, frågor av varierande svårighetsgrad samt ett rikt bildmaterial.
Milstolpar lyfter särskilt fram de stora vändpunkterna i människans ekonomiska och sociala historia, därav titeln. Ett tema som ofta återkommer är kvinnornas villkor i samhället.
Boken går från forntiden fram till idag, men de senaste århundradena behandlas utförligast. Tonvikten ligger på utvecklingen i västvärlden, men det globala perspektivet finns med hela tiden. En rad kapitel belyser hur det svenska samhället utvecklats under olika epoker.
Om denna bok
Milstolpar Historia A av Lars-Göran Alm är en Inbunden bok med 431 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2007 av Natur & Kultur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Milstolpar Historia A begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 33% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 313 kr medan nya kostar 464 kr – en besparing på 151 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation