Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Bilderbokens mångfald och möjligheter | 2:a upplagan
- Danskt band, Svenska, 2019
- Författare: Agneta Edwards
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Skickar snabbt
Fler utgåvor
Beskrivning
Äntligen kommer här nyrevideringen av den så uppskattade boken Bilderbokens mångfald och möjligheter, en lustfylld handbok där teori och praktik går hand i hand när vi betraktar bilderboken som litteratur, som konst, som pedagogiskt redskap och förstås som läsupplevelse.
Boken vänder sig framför allt till blivande och verksamma förskollärare som vill utforska bilderbokens potential och öka sin kunskap för att medvetet använda bilderboken som en självklar del i den pedagogiska verksamheten.
Alla som arbetar med förskolan har något att hämta i Bilderbokens mångfald och möjligheter.
Britt Jakobsson, Förskolan 7/2009
Om denna bok
Bilderbokens mångfald och möjligheter av Agneta Edwards är en Danskt band bok med 320 sidor på Svenska. Detta är den 2:a upplagan som utgavs 2019 av Natur & Kultur Akademisk.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Bilderbokens mångfald och möjligheter begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 18% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 372 kr medan nya kostar 453 kr – en besparing på 81 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 16 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
- Umeå universitet: 6LÄ066 , 6SV021 , 6LÄ063 , 6LÄ069
- Stockholms universitet: UB42UU , UB406Y , UB409Y , UB25VU
- Göteborgs universitet: LÖFÖ00 , LÖFV17 , L3SV10
- Malmö universitet: FO274A , FO255A , FO265A
- Örebro universitet: PE405G , PE112G
Boken är särskilt populär inom Pedagogik & psykologi-programmen.
Produktinformation