Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Strömkantring | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2001
- Författare: Olov Svedelid
- Betyg:
Välj skick:
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Skickar snabbt
Beskrivning
År 2010. Midsommar i Trosa och dans kring majstången - allt tycks vara precis som det alltid har varit. Men plötsligt kommer en kall vindil, kylan blir hastigt allt värre och snart börjar det snöa... Inom kort är hela landet täckt av meterhög snö. För klimatologen Maria är det hela obegripligt eftersom inga varningstecken har synts till. Och än mer obegripligt blir det när hela jorden samtidigt verkar löpa amok. Los Angeles drabbas av en förödande jordbävning och Dacca av en flodvåg som krossar allt i sin väg, tidernas värsta cyklon härjar i Honduras och en obeskrivlig hetta i Sudan tillintetgör människor och djur. Maria får i uppdrag att undersöka vad som kan ligga bakom de felaktiga prognoserna. Som medhjälpare väljer hon sin före detta man, den undersökande journalisten Verner, och tillsammans ger de sig iväg på en farofylld resa som för dem över stora dela av världen. Olov Svedelid har skrivit en spännande och skrämmande framtidsvision om hur det kan bli när naturen slår tillbaka.
Om denna bok
Strömkantring av Olov Svedelid är en Inbunden bok med 363 sidor på Svenska. Den utgavs 2001 av Bokförlaget Forum.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Strömkantring begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 99% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 122 kr medan nya kostar 13,428 kr – en besparing på 13,306 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation