Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Polislagen : en kommentar | 6:e upplagan
- Häftad, Svenska, 2007
- Författare: Nils-Olof Berggren, Johan Munck
- Betyg:
Välj skick:
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Ny säljare
Fler utgåvor
-
Polislagen : en kommentar (2025)
715 kr
-
Polislagen : en kommentar (2023)
367 kr
-
Polislagen : En kommentar (2021)
278 kr
-
Polislagen : En kommentar (2019)
273 kr
-
Polislagen : En kommentar (2017)
263 kr
-
Polislagen : En kommentar (2015)
196 kr
-
Polislagen : en kommentar (2013)
123 kr
-
Polislagen : en kommentar (2005)
148 kr
Beskrivning
I denna sjätte upplagan, som avser rättsläget i mars 2007, redovisas och kommenteras ny rättspraxis från domstolarna och från JO och JK. Vidare kommenteras nytillkomna avsnitt i lagen såsom 2 a § om polisens bedrivande av s.k. särskilt personsäkerhetsarbete beträffande vittnen och andra hotade personer samt 20 a § om polisens rätt att genomsöka fordon efter vapen eller andra farliga föremål. I övrigt har kommentarer och hänvisningar uppdaterats och aktualiserats.
Om denna bok
Polislagen : en kommentar av Nils-Olof Berggren och Johan Munck är en Häftad bok med 230 sidor på Svenska. Detta är den 6:e upplagan som utgavs 2007 av Norstedts Juridik.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Polislagen : en kommentar begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 59% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 173 kr medan nya kostar 421 kr – en besparing på 248 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation