Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Lissabonfördraget | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2010
- Författare: Jörgen Hettne, Carl-Fredrik Bergström
- Betyg:
Skickas inom 0-2 vardagar
Beskrivning
Under det svenska ordförandeskapet i december 2009 trädde Lissabonfördraget i kraft. Fördraget är resultatet av en utdragen reformprocess vars syfte har varit att modernisera och effektivisera Europeiska unionen och ge den en struktur och handlingsförmåga som är bättre avpassad för dagens förhållanden.
I boken Lissabonfördraget ? En grundlag för EU? behandlas Lissabonfördragets bakgrund, innehåll och konsekvenser. Författarna ger också sin syn på det nya fördraget och på dess förhållande till det svenska statsskicket och grundlagen.
Om denna bok
Lissabonfördraget av Jörgen Hettne och Carl-Fredrik Bergström är en Häftad bok med 148 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2010 av Norstedts Juridik.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Lissabonfördraget begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation