Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Alkohollagen : Kommentarer och rättsfall | 3:e upplagan
- Häftad, Svenska, 2019
- Författare: Stefan Lundin
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Fler utgåvor
-
Alkohollagen : kommentarer och rättsfall (2025)
442 kr
-
Alkohollagen : Kommentarer och rättsfall (2023)
293 kr
-
Alkohollagen : Kommentarer och rättsfall (2021)
301 kr
-
Alkohollagen : Kommentarer och rättsfall (2015)
294 kr
Beskrivning
Vissa lagändringar har skett sedan den förra upplagan. Nya relevanta rättsfallsreferat har tillkommit och delar av kommentarerna har omarbetats. Omkring 160 avgöranden från HFD, MD, PMÖD, EU-domstolen, kammarrätterna, HD och hovrätterna refereras numera. Tyngdpunkten i avgörandena ligger på frågor kopplade till serveringstillstånd, men även praxis avseende bl.a. marknadsföring av alkoholdrycker, sekretess för uppgifter hos tillståndsmyndigheter, besvärsrätt och inhibition av beslut enligt alkohollagen samt straffansvar redovisas.
Helt nytt i denna tredje upplaga är ett särskilt kapitel med övergripande sammanfattningar av vissa centrala delar av lagen, framför allt rörande serveringstillstånd.
Boken riktar sig främst till jurister, handläggare och beslutsfattare vid myndigheter, utbildningsanordnare och företag som bedriver servering eller annan försäljning av alkoholdrycker. Men även andra som kommer i kontakt med alkohollagens bestämmelser och frågor om tolkning och tillämpning av dem bör kunna ha nytta av den.
Om denna bok
Alkohollagen : Kommentarer och rättsfall av Stefan Lundin är en Häftad bok på Svenska. Detta är den 3:e upplagan som utgavs 2019 av Norstedts Juridik.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Alkohollagen : Kommentarer och rättsfall begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 48% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 298 kr medan nya kostar 576 kr – en besparing på 278 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 2 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
Boken är särskilt populär inom Juridik-programmen.
Produktinformation