Välkommen tillbaka till Campusbokhandeln! Vi firar med inlämningskampanj: Lämna in din kurslitteratur – få 150 :- och chansen att vinna 1 000 :-. Läs mer här!
Prima Svenska 6 Basbok | 1:a upplagan
- Board book, Svenska, 2016
- Författare: Ulf Eskilsson
- Betyg:
Skickas inom 13 vardagar
Beskrivning
Prima Svenska är en basserie i svenska för årskurserna F-6. Innehållet utgår från Lgr 11 och det finns möjlighet att kombinera bok och digitala komponenter. För dig som vill arbeta helt digitalt finns Prima Svenska som interaktiv bok.
Prima Svenska 6 består av Basbok, Loggbok och Lärarwebb, alternativt Interaktiv bok. Basböckerna för åk 4-6 innehåller texter med uppgifter till, utdrag ur skönlitteratur, skrivövningar utifrån olika texttyper, informationssökning och källkritik, muntligt berättande och språkbruk. Eleven skriver i ett skrivhäfte eller digitalt.
Eleverna får en säker bas i svenskundervisningen. Materialet är flexibelt och läraren bygger ihop sin egen undervisning.
Prima Svenska har ett tematiskt upplägg, vilket innebär att innehållet står i fokus. Texter och uppgifter är skrivna för att beröra och väcka barnens intresse. Varje bok består av ett antal teman, och olika infallsvinklar lyfts fram. Eleverna arbetar med språket i meningsfulla sammanhang.
Prima Svenska 6 Basbok innehåller åtta teman:
Framtiden
Årstider
Gott och ont
Identitet
Natt och dag
Europa
Projekt
Språk
Prima Svenska passar dig som:
- vill arbeta med språket i meningsfulla sammanhang
- söker ett basläromedel med digitala komponenter
- vill ha omfattande lärarmaterial med underlag för pedagogiska planeringar
- vill ha innehåll utifrån Lgr 11 och hjälp med bedömning
Författare till basbok samt lärarwebb för åk 4-6 är Ulf Eskilsson, erfaren mellanstadielärare och läromedelsförfattare från Ulricehamn.
Produktinformation