Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
konsten att lyssna | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2008
- Författare: Kent Adelmann
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas inom 1-3 vardagar
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Skickar snabbt
Toppsäljare
Verifierad säljare
Beskrivning
Av skolans styrdokument framgår det att tala och lyssna samt läsa och skriva är centrala moment i elevernas språkutvecklande arbete. Och säkert kan både elever och lärare ge goda exempel på hur de målmedvetet använder och utvecklar förmågan att just tala, läsa och skriva. Däremot har de förmodligen svårare att förklara hur det konkreta arbetet kring aspekten lyssna ser ut. Som stöd för dagens lärare i svenska finns nämligen ingen tradition, ingen forskning, ingen litteratur, ingen begreppsapparat och inga kursplanemål eller betygskriterier för lyssundervisning och lyssutveckling. Konsten att lyssna behandlar ämnesaspekten Lyssna som receptionsdisciplin och lyfter fram den ur sin didaktiska icke-existens som ett språkligt redskap, jämbördig med undervisningsaspekterna Tala-Läsa-Skriva. För första gången får vi här beskrivningen av ett didaktiskt lyssnande med lysshistoria, lyssteori, lyssundervisning och lyssutveckling. Boken riktar sig främst till blivande och verksamma lärare i svenska samt handledare av olika slag i skola och utbildning, där lyssnande har en avgörande betydelse för coachning och lärande.
Om denna bok
konsten att lyssna av Kent Adelmann är en Häftad bok med 263 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2008 av Studentlitteratur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp konsten att lyssna begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 17% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 274 kr medan nya kostar 330 kr – en besparing på 56 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 5 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
Boken är särskilt populär inom Pedagogik & psykologi-programmen.
Produktinformation