Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Perspektiv på lärande | 2:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2014
- Författare: Jonas F. Soltis
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas inom 0-2 vardagar
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Fler utgåvor
Beskrivning
D.C. Phillips och Jonas Soltis, Stanford repsektive Columbia University, är båda mycket respekterade pedagoger. Deras Perspektiv på lärande har redan utkommit i fem utgåvor och är en klassiker i mindre format. Nu föreligger den i en elegant svensk översättning, till gagn för lärarstuderande och verksamma lärare men också andra som är intresserade av lärandets många aspekter.Med suverän överblick och känsla för det väsentliga leder de varsamt in läsaren i en spännande exposé över vårt tänkande om lärandets natur, från begynnelsen till de senaste rönen i forskningen. Boken är hållen i en ledig ton med många pedagogiska liknelser och konkreta exemplel som får läsaren att känna sig smart och delaktig, plötsligt inbegripen i samtal med Platon - eller med moderna pedagogiska tänkare som Dewey, Piaget, Vygotskij och deras efterföljare.Boken har en given plats på lärarutbildningar och pedagogikkurser men lämpar sig också för självstudier. Efersom den innehåller ett stort antal fallstudier och fördjupningsövningar är den också givande läsning för dem som vill utveckla sitt pedagogiska kunnande i praktiken.Perspektiv på lärande ges numera ut av Studentlitteratur AB. Denna andra upplaga innehåller dock inga ändringar av innehållet jämfört med den första upplagan.
Om denna bok
Perspektiv på lärande av Jonas F. Soltis är en Häftad bok med 192 sidor på Svenska. Detta är den 2:a upplagan som utgavs 2014 av Studentlitteratur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Perspektiv på lärande begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 30% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 227 kr medan nya kostar 323 kr – en besparing på 96 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 22 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
- Karlstads universitet: LPGG02 , LPGG13 , LPGG10 , LPGA11 , LPGA09 , LPGG08 , LPGY02
- Göteborgs universitet: SPP100 , LKK11N , DIM200 , LAU935 , LKK12N
- Linnéuniversitetet: 1FL001 , 1GN203 , 1GN204 , 2UVÄ14
- Uppsala universitet: 2PE170 , 4PE176 , 4PE193
- Stockholms universitet: HVF3FV , UDG05L , YP26LÄ
Boken är särskilt populär inom Pedagogik & psykologi-programmen.
Produktinformation