Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Etiska aspekter på organtransplantation | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2022
- Författare: Jan Arlebrink
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
En förutsättning för de flesta organdonationer är att donatorn avlidit på grund av totalt och oåterkalleligt bortfall av samtliga hjärnfunktioner. Den avlidne ligger i många fall i respirator vilket kan göra att närstående uppfattar personen som levande. Andra perspektiv som diskuteras i boken är religiösa och kulturella aspekter, vävnadsdonation, stamcellstransplantation, xenotransplantation och organhandel.
Boken vänder sig till studerande och redan yrkesverksamma inom olika delar av hälso- och sjukvården. Tanken är att boken ska ge kunskap och inspirera till reflektion och diskussion kring donations- och transplantationsfrågor.
Om denna bok
Etiska aspekter på organtransplantation av Jan Arlebrink är en Häftad bok med 224 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2022 av Studentlitteratur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Etiska aspekter på organtransplantation begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation