Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Analys för ingenjörsutbildningar | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 1994
- Författare: Anders Tengstrand
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Beskrivning
Denna bok är i första hand avsedd för de nya ingenjörsutbildningarna på 80–120 poäng. Den omfattar de moment inom matematisk analys, som kan tänkas ingå i en grundläggande kurs på dessa utbildningar och som behövs i de tillämpade ämnena. De båda första kapitlen är väsentligen en repetition på delar av gymnasiekursen. Därefter behandlas komplexa tal, gränsvärden, derivator, integraler, Taylors formel, serier och differentialekvationer. Boken avslutas med ett kapitel om funktioner av flera variabler. I samband med differentialekvationer behandlas Laplacetransformer. Definitioner, satser och metoder har motiverats och illustrerats med ett flertal exempel, som ofta är hämtade från tillämpningarna. Vi har ofta utelämnat bevis av satser och istället vädjat till läsarens intuitiva föreställning. Framställningen bygger emellertid på en klassisk struktur där varje sats kan bevisas med utgångspunkt från de grundläggande egenskaperna hos de reella talen. Boken innehåller ungefär 180 genomräknade exempel samt över 300 övningar med svar.
Om denna bok
Analys för ingenjörsutbildningar av Anders Tengstrand är en Häftad bok med 412 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 1994 av Studentlitteratur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Analys för ingenjörsutbildningar begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 18% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 363 kr medan nya kostar 441 kr – en besparing på 78 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation