Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Korset och halvmånen : en bok om de religiösa minoriteterna i Mellanöstern och i Sverige | 2:a upplagan
- Inbunden, Svenska, 2005
- Författare: Ingmar Karlsson
- Betyg:
Välj skick:
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Vill du sälja den här boken?
Sälj den här bokenBeskrivning
Sedan Ingmar Karlsson 1991 utkom med boken Korset och halvmånen har situationen för de religiösa minoriteter som boken beskriver förändrats markant, både i Mellanöstern och i Sverige.
Denna reviderade och utökade utgåva syftar till att öka kunskapen om och förståelsen för det växande antal människor omkring oss som har sitt ursprung i Mellanöstern och sin hemvist i någon av de talrika religionerna i detta område.Ingmar Karlsson anställdes på UD 1967. I dag är han generalkonsul i Istanbul. Hans senaste bok Tro, terror och tolerans fick stor uppmärksamhet när den utkom våren 2004.
Om denna bok
Korset och halvmånen : en bok om de religiösa minoriteterna i Mellanöstern och i Sverige av Ingmar Karlsson är en Inbunden bok med 245 sidor på Svenska. Detta är den 2:a upplagan som utgavs 2005 av Berlitz.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Korset och halvmånen : en bok om de religiösa minoriteterna i Mellanöstern och i Sverige begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 2% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 200 kr medan nya kostar 205 kr – en besparing på 5 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation