Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Våra livsmedel från jord till bord - en bok i råvarukunskap | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2009
- Författare: Margareta Garpendal, Lena Sors Widell
- Betyg:
Skickas inom 0-2 vardagar
Beskrivning
Läs mer
Utmärkande drag
- Rikt illustrerad
- Varje kapitel har en introducerande text som ger en god överblick
- Kvalitetsfrågor, lagstiftning och märkning av livsmedel återkommer genomgående i boken
Boken är indelad i tre block som vardera innehåller ett antal kapitel.
Det första blocket, Från jord till bord, behandlar livsmedelskedjan med produktion, förädling, handel och konsumtion, råvarornas näringsinnehåll samt livsmedelssäkerhet och livsmedelslagstiftning.
De två andra blocken, vegetabiliska råvaror respektive animaliska råvaror, är tydligt strukturerade i råvarugrupper.
Vegetabiliska råvaror
Kapitlen inom blocket vegetabiliska råvaror är frukt och bär, mandel och nötter, grönsaker, potatis, sädesslag, matfett, svamp, kryddor, socker och sötningsmedel samt kaffe, te och kakao.
Animaliska råvaror
Blocket animaliska råvarorna består av kapitlen kött- och köttprodukter, fisk och skaldjur, ägg samt
mejeriprodukter.
Samtliga block har en introducerande text innan kapitlen tar vid.
Om författarna
Margareta Garpendahl är lärare och skolledare med mångårig erfarenhet från olika utbildningar inom restaurang och storkök.
Lena Sors Widell är hortonom, lärare och skolledare med lång erfarenhet från olika utbildningar inom naturbruksområdet.
Recensioner
Fräscha färgfoton och enkla teckningar illustrerar texten som är lättläst och faktainriktad.
Helene Wåhlander, Bibliotekstjänst, 09121235
Om denna bok
Våra livsmedel från jord till bord - en bok i råvarukunskap av Margareta Garpendal och Lena Sors Widell är en Häftad bok med 256 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2009 av Liber AB.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Våra livsmedel från jord till bord - en bok i råvarukunskap begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation