Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Person och avtal: - en kortfattad inledning till person- och avtalsrätten | 2:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2007
- Författare: Per Henning Grauers
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Toppsäljare
Verifierad säljare
Fler utgåvor
-
Person och avtal - en kortfattad inledning till person- och avtalsrätten (2022)
472 kr
-
Person och avtal - en kortfattad inledning till person- och avtalsrätten (2017)
109 kr
-
Person och avtal: - en kortfattad inledning till person- och avtalsrätten (2009)
72 kr
Beskrivning
I denna nya upplaga har en omfattande översyn och komplettering gjorts.
Läs mer
Den personrättsliga delen tar upp grundbegrepp såsom fysiska och juridiska personers rättskapacitet samt innebörden av rättslig handlingsförmåga. Den avtalsrättsliga delen behandlar frågor kring olika avtalstyper och hur avtal sluts enligt avtalslagens system. Distansavtalslagens särreglering uppmärksammas liksom avtal som berör rättssubjekt i olika stater. Avslutningsvis finns en lista med ordförklaringar samt en bilaga med lagtext som gör det möjligt att läsa boken utan tillgång till särskild lagtextsamling.
Det som skiljer denna bok från många andra juridikböcker är att den inte kräver förkunskaper eller någon erfarenhet av juridisk text. Boken kan därför med fördel användas vid olika typer av juridisk grundutbildning inom universitet, högskolor och andra utbildningsinstitut samt inom bank- och finansutbildningar.
Om författarna
Per Henning Grauers är universitetslektor i juridik med inriktning mot fastighetsvetenskap. Han är verksam inom fastighetsmäklaroch fastighetsföretagarutbildningarna vid Malmö högskola.
Om denna bok
Person och avtal: - en kortfattad inledning till person- och avtalsrätten av Per Henning Grauers är en Häftad bok med 144 sidor på Svenska. Detta är den 2:a upplagan som utgavs 2007 av Liber AB.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Person och avtal: - en kortfattad inledning till person- och avtalsrätten begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 65% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 91 kr medan nya kostar 259 kr – en besparing på 168 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.