Livet i Bokstavslandet Handstilsbok åk 2 | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2018
- Författare: Ulf Stark, Claes Nero, Lena Palovaara, Tarja Alatalo, Marie Trapp, Marika Nylund Ek, Malin Wedsberg
- Betyg:
Skickas nästa vardag
Vill du sälja den här boken?
Sälj den här bokenBeskrivning
Öva handstil med tv-serien
I Livet i Bokstavslandet Handstilsbok Åk 2 tränar eleverna på att forma fina bokstäver och skriva på dator.
Följer tv-avsnitten
I Livet i Bokstavslandet Handstilsbok Åk 2 får eleverna fortsätta träna på att forma fina bokstäver på rätt sätt. Här skriver eleverna av korta rim-ramsor, kopplade till bokstäverna i tv-avsnitten och innehållet i Läsebok Åk 2. Stödlinjer gör det lättare för eleverna att skriva. Avskrivningsövningar ger möjlighet att automatisera skrivandet och övar den fonologiska förmågan samtidigt som fonem- och grafemkopplingar stärks. På varje uppslag finns även bild på fingersättning på tangentbordet - för att fortsätta träna och skriva på dator.
Om denna bok
Livet i Bokstavslandet Handstilsbok åk 2 av Ulf Stark, Claes Nero, Lena Palovaara, Tarja Alatalo, Marie Trapp, Marika Nylund Ek och Malin Wedsberg är en Häftad bok med 20 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2018 av Liber.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Livet i Bokstavslandet Handstilsbok åk 2 begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation