Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Lördagsgodis (5-pack) Ny upplaga | 0:e upplagan
- Häftad, Svenska, 2016
- Författare: Lena Torbjörnson, Ove Aspeling
- Betyg:
Skickas inom 0-2 vardagar
Beskrivning
Mattehäften är en populär serie träningshäften i matematik för åk 1-6. Nu med färgglada omslag och tydligare uppdelning efter talområde. De kan användas oavsett vilket basläromedel man använder i klassen. Roliga illustrationer, enkla instruktioner och varierande uppgifter underlättar ett självständigt arbetssätt. De passar därför även som läxhäften.
Talområde 0-100
I havets djup: Multiplikation, tabellerna 1-10
Riddarborgen: Multiplikation
På fjället: Division, täljaren ≤25
Fest i klassen: Division
Lördagsgodis: Problemlösning
Pyramidens hemlighet: Problemlösning
Kapten Enben: Taluppfattning
Djungeln: Addition och subtraktion utan tiotalsövergång
Eskimåer: Addition och subtraktion med tiotalsövergång
Clownen Beppo: Multiplikation, tabellerna 2, 5 och 10
På tivoli: Multiplikation, tabellerna 1-5 och 10
Om denna bok
Lördagsgodis (5-pack) Ny upplaga av Lena Torbjörnson och Ove Aspeling är en Häftad bok med 16 sidor på Svenska. Den utgavs 2016 av Sanoma utbildning.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Lördagsgodis (5-pack) Ny upplaga begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation