Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Handbok för textläsare Årgång 1 | 2:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2005
- Författare: Gillis Simonsson
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
Det krävs både kunskap, träning och lite mod att läsa texter högt i en gudstjänst. Hur uttalas ett visst ord? I vilket tempo och med vilken betoning ska man läsa för att fånga textens innebörd?
Till övning och förberedelse - och som inspiration till variation finns denna serie om tre böcker. Böckerna följer evangeliebokens årgångar och är en ovärdelig verktygslåda för såväl den erfarna textläsaren som vill förnya och kanske förbättra sig, som för nybörjaren.
Här finns alla evangeliebokens texter, läsanvisningar, indikationer om tonläge och ordval, kortfattade kommentarer till bibeltexterna och annat matnyttigt.
I denna årgång ingår också Passionsgudstjänsterna.
Teman som lyfts fram:
- Bönen i gudstjänsten
- Att kunna introducera en text på ett bra och intressant sätt.
Om denna bok
Handbok för textläsare Årgång 1 av Gillis Simonsson är en Häftad bok med 432 sidor på Svenska. Detta är den 2:a upplagan som utgavs 2005 av Verbum.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Handbok för textläsare Årgång 1 begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation