Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Teflonmannen | 0:e upplagan
- Häftad, Svenska, 2007
- Författare: Pelle Råssjö
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
När kommunalrådet Örjan af Trolle hastigt avlider efter ett fall från toppen av sitt eget skrytbygge är det inte svårt att hitta misstänkta. Var det sex, pengar eller politik som låg bakom mordet? Eller kanske en kombination av alla tre? Kriminalinspektör Leif Levins stora problem, vid sidan av ett knakande äktenskap, en galen chef och tre mycket egensinniga schäferhundar, är att alldeles för många tycks ha haft skäl att vilja ta livet av Bergvikshamns starke man. Henry Hall och hans trogne, men något lättjefulle följeslagare Åke tillhör inte de misstänkta från början. Men som en följd av sitt allmänt ohederliga leverne dras de in i härvan av mord och lögner. Något som får katastrofala följder, inte minst för det brutala och skrämmande, men helt oskyldiga, MC-gänget Harbour Hogs.
Pelle Råssjö är en vit medelålders, piprökande, småsur och gnällig man, som ägnat större delen av sitt yrkesliv åt att tala om för andra vad de ska göra. Som journalist och redaktör på en rad tidnings-, radio- och TV-redaktioner har han försökt hålla sig till det som är sant och relevant. Men han tycker att det är mycket roligare att ljuga. Det du håller i din hand är hans mest lögnaktiga historia hittills.
Om denna bok
Teflonmannen av Pelle Råssjö är en Häftad bok med 268 sidor på Svenska. Den utgavs 2007 av Nomen.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Teflonmannen begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation