Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Märta på turridning | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2016
- Författare: Erika Eklund Wilson
- Betyg:
Skickas inom 0-2 vardagar
Beskrivning
Märta och Maja har tjatat och tjatat om att få rida islandshäst igen. Och nu har det äntligen blivit dags! Välkommen till ett nytt lättläst och underhållande äventyr för såväl hästbitna som hästrädda läsare.
I stallet är det svårt att göra rätt - ridläraren är arg och de stora tjejerna retas. Märta och bästisen Maja längtar till det lilla stallet där de träffade islandshästarna Saga och Freja. Och nu ska de äntligen få prova på en turridning med dem! Under en dag på hästryggen ska flickorna få vara med om både galopp, tölt och mysig fika. Men de vuxna ryttarna på turen är så fåniga – de är rädda för allt, och de kan ingenting om hästar! Tur att ledaren Lotta är med, särskilt när hästarna bli rädda och skenar iväg...
"Hästar" är en humoristisk serie som ingår i Lätt-att-läsa. Böckerna handlar om Märta - hästälskaren som börjat på ridskola men samtidigt är rädd för hästar. Underhållande läsning som beskriver kärleken till hästar, livet i stallet, känslor och vänskap. Nybörjarläsaren får också en del fakta på köpet.
Läs också de elva första delarna i serien "Hästar": Märta börjar rida, Märta galopperar, Märta på hopptävling, Märta rider vilse, Märtas hästbok (fakta), Märta och silverhästen, Märtas hästsommar, Märta och stallkompisarna, Märta på ridläger, Märta och sagohästarna och Märta och islandshästarna.
Om denna bok
Märta på turridning av Erika Eklund Wilson är en Inbunden bok med 60 sidor på Svenska. Den utgavs 2016 av Bonnier Carlsen.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Märta på turridning begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation