Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Ondskan | 1:a upplagan
- Pocket, Svenska, 2013
- Författare: Jan Guillou
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Ny säljare
Fler utgåvor
Beskrivning
När Erik relegeras från skolan på grund av sin brutalitet hamnar han på en internatskola långt från huvudstaden. Där hoppas han kunna bryta den onda cirkel han fostras in i av sin sadistiske far. Men det han upplevt i hemmet förföljer honom.
Internatskolan är en värld fylld av pennalism och hans försök att hävda sig mot de äldre kamraternas förtryck leder till en våldsam spiral. Erik inser att hans uppväxt inte bara format honom till den han är, utan att han också fått kunskapen han behöver för att en gång för alla göra upp med ondskan han vill lämna bakom sig.
Om denna bok
Ondskan av Jan Guillou är en Pocket bok med 282 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2013 av Piratförlaget.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Ondskan begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 100 kr medan nya kostar 97 kr – en besparing på 0 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation