Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Tidernas största bedrägerier | 0:e upplagan
- Pocket, Svenska, 2007
- Författare: Gunnar Wall
- Betyg:
Välj skick:
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Skickar snabbt
Beskrivning
Lättläst och spännande Smålands-TidningenVilket är världens fräckaste bedrägeri? Svaret är förmodligen när skojaren Victor Lustig lyckades med att sälja världens mest berömda byggnad, Eiffeltornet. Och eftersom det gick bra första gången kunde han inte låta bli att försöka igen Eller var det när den tyska veckotidningen Stern meddelade att man för miljontals mark köpt Adolf Hitlers hemliga dagböcker i drygt 60 volymer?Gunnar Wall, frilansjournalist och författare med specialinriktning på samhälle, forskning och rättsfrågor, berättar om en rad sensationella bedrägerier. Fallen är alltid hisnande, ofta roliga och ibland upprörande.Lättläst och underhållande, och en god startvolym för den som vill veta mer om några av historiens mest ryktbara lurendrejare. JuryDet är en spännande bok. Och nyttig. Det är aldrig fel att påminnas om hur bedräglig tillvaron är och hur man själv kan halka dit på ena eller andra sättet. Skånska Dagbladet
Om denna bok
Tidernas största bedrägerier av Gunnar Wall är en Pocket bok med 240 sidor på Svenska. Den utgavs 2007 av Månpocket.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Tidernas största bedrägerier begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 99% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 115 kr medan nya kostar 13,428 kr – en besparing på 13,313 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation