Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
En tysk mans historia : Minnen 1914-1933 | 3:e upplagan
- Häftad, Svenska, 2005
- Författare: Sebastian Haffner
- Betyg:
Välj skick:
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Skickar snabbt
Toppsäljare
Verifierad säljare
Vill du sälja den här boken?
Sälj den här bokenBeskrivning
Haffner berättar framför allt om nazismens framväxt och om hur ett "normalt" samhälle bryts ner och förvandlas till en barbarisk diktatur. En tysk mans historia är ett tidsdokument som har jämförts med Viktor Klemperers berömda dagböcker. När boken kom ut i Tyskland väckte den stor uppståndelse och fick snabbt en stor läskrets.
Det här är en av fyra nyutgivna Panböcker som kretsar kring andra världskriget. De övriga är Handelsresande i liv av Lena Einhorn, Schindlers ark av Thomas Keneally och Mitt sargade hjärta av Martin Doerry.
Orig titel Geschichte eines deutschen.
Om denna bok
En tysk mans historia : Minnen 1914-1933 av Sebastian Haffner är en Häftad bok med 291 sidor på Svenska. Detta är den 3:e upplagan som utgavs 2005 av Norstedts Pocket.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp En tysk mans historia : Minnen 1914-1933 begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 97% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 439 kr medan nya kostar 13,428 kr – en besparing på 12,989 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation