Samtal som verktyg : En introduktion i samtalsteknik | 1:a upplagan
- Häftad, Svenska, 2003
- Författare: Karen Zimsen
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Beskrivning
Samtal som verktyg handlar om det professionella samtalet, dvs. socialarbetares, kuratorers och psykologers viktigaste arbetsinstrument. Men boken vänder sig även till alla andra som har intresse av att lyssna till, samtala med och förstå andra människor. På ett lättläst och i bästa mening oakademiskt språk går författaren in på de olika faktorer som påverkar oss när vi talar med en annan människa. Bokens syfte är att röja undan de vanligaste hindren för att ett samtal ska fungera, lära oss lyssna och förstå varandras olika förutsättningar och bevekelsegrunder vid lösningen av känslomässiga problem. Karen Zimsen är dansk socialrådgivare, familjerådgivare och författare. Hon har även skrivit boken Hur får jag det sagt, som också den finns som print-on-demand hos ePan. Originalets titel: Samtalen som vaerktoj (danska) Översättning: Maj Frisch och Holger Janson
Om denna bok
Samtal som verktyg : En introduktion i samtalsteknik av Karen Zimsen är en Häftad bok med 135 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2003 av Studentlitteratur.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Samtal som verktyg : En introduktion i samtalsteknik begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 15% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 164 kr medan nya kostar 192 kr – en besparing på 28 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation