Välkommen tillbaka till Campusbokhandeln! Vi firar med inlämningskampanj: Lämna in din kurslitteratur – få 150 :- och chansen att vinna 1 000 :-. Läs mer här!
Minnen från mitt vistande i Afrika | 1:a upplagan
- Inbunden, Svenska, 2018
- Författare: Elena Balzamo
- Betyg:
Skickas inom 12 vardagar
Beskrivning
Julius Lagerheim (17861868) har en gedigen diplomatisk karriär bakom sig när han 1830 utses till konsul i Marocko. Under den perioden sker viktiga omvälvningar i Nordafrika och Europa, avlägsna efterskalv efter Napoleonkrigens jordbävningar två decennier tidigare.
Sjöröveriet grasserade då i hela Medelhavsområdet och längs Afrikas Atlantkust, och en huvud-uppgift för ett europeiskt sändebud var att hantera sjörövarproblemet: sköta penningaffärer med myndigheterna, ta hand om de landsmän som råkade illa ut, osv.
Det är hans 18 månader i Marocko som är kärnan i hans berättelse. Minnena skrevs förmodligen omkring 1844 och består av en rad korta, färgstarka episoder och snabbt skissade vardagsscener. Här berörs landets beska enhet, staden Tanger och dess omgivningar och befolkningen. Läsaren får insikt i landets politiska strukturer, centrala och lokala myndigheter, underrättas om invånarnas vardagsliv,deras seder och bruk, men också om européernas vardag i Marocko. Här vimlar av människor, hela samhället beskrivs med hjälp av underhållande, skissartade porträtt.
Elena Balzamo är litteraturhistoriker och översättare. Hon är författare till bl.a. August Strindberg: visages et destin (1999), Den engagerade skeptikern: Hjalmar Söderberg och politiken (2001). Hon har översatt böcker till franska av bl.a. Jonas Love Almqvist, August Strindberg och Hjalmar Bergman. Hon disputerade 1987 med en avhandling om den svenska konstsagan.2001 fick hon Svenska Akademiens översättarpris och samma år blev hon hedersdoktor vid Umeå universitet. På Carlsson Bokförlag utkom hon senast med När vår Herre målade fåglarna Svenska ursprungssagor (2006).
Produktinformation