Välkommen tillbaka till Campusbokhandeln! Vi firar med inlämningskampanj: Lämna in din kurslitteratur – få 150 :- och chansen att vinna 1 000 :-. Läs mer här!
Den misstänkta orientalisten | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2018
- Författare: Bengt Knutsson
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Skickar snabbt
Beskrivning
Den misstänkte orientalisten handlar om Lundaakademikern Bengt Knutsson som under tre decennier av 1900-talets andra hälft satte sin prägel på universitetsutbildningen i arabiska och hebreiska och lyfte Mellanöstern- och Nordafrikastudier i utbildningen. Han verkade likaså för det nu levande och talade språkets ställning. Och han har levt som han lärt genom många och långa vistelser och arbete i regionen, som språkvetare och UD-man och som lärare för näringslivsfolk som gjorde affärer i regionen.
Men hans öppenhet mot dagens samhälle och språktillämpning kostade honom en professur, även om han med Lund som bas också var verksam vid Stockholms och Göteborgs universitet. I dag är arabiskan Sveriges största invandrarspråk, näst finskan.
Boken handlar dock lika mycket om Knutssons märkliga och många möten med starka personligheter i såväl Israel som i en rad arabländer. Tack vare sina eminenta kunskaper i hebreiska resp.arabiska har han kunnat kommunicera direkt med människor på alla nivåer.
Bengt Knutsson är docent, orientalist, kulturadministratör och diplomat. Han har med professorslegitimation i semitiska språk verkat vid universiteten i Lund, Stockholm och Göteborg. Han har varit direktor för Svenska Teologiska Institutet i Jerusalem, föreståndare för Svenska Forskningsinstitutet i Istanbul och vice direktor för Svenska Institutet i Alexandria, Egypten. Han ansvarade för Arabvärldslinjen och Programmet för Mellanöstern- och Nordafrikastudier i Lund m.m.
Knutsson är bosatt i Bjärred utanför Lund. Han har på Carlssons utgivit Arabiska visdomsord och Jag minns mitt Jerusalem.
Produktinformation