Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Barnens stora sagoskatt | 2:a upplagan
- Inbunden, Svenska, 2021
- Författare: H. C. Andersen, Charles Perrault, Bröderna Grimm
- Betyg:
Skickas inom 0-2 vardagar
Beskrivning
"En mycket fin sagosamling som andas kvalité rakt igenom." Bibliotekstjänst, Dag Hedberg
Underbar sagoskatt av H C Andersen, bröderna Grimm, Perrault...
"På den gamla goda tiden, då man ännu kunde få önskningar uppfyllda, fanns det en kung som hade många vackra döttrar. Men den yngsta var allra vackrast..."
Så börjar sagan om GRODKUNGEN OCH HENRIK MED JÄRNBANDEN. Och som vi alla vet - i sagans land kan allting hända, och det gör det också.
Här finns alla de klassiska sagorna från förr: Prinsessan på ärten, Den fula ankungen, Törnrosa, Askungen, Guldgåsen, Snövit, Rapunzel, Rödluvan och vargen, Stadsmusikanterna från Bremen, Den tappre lille skräddaren, Hans och Greta, Bullerskaft, Fru Holle, Fiskaren och hans hustru, Dvärgen och näsan, Berättelsen om kalifen Stork, Mästerkatten i Stövlar.
Texterna är av bröderna Grimm, H C Andersen, Charles Perrault och Wilhelm Hauff. Hälften av sagorna är översatta av Britt G. Hallqvist och Stina Hergin - några är helt nyöversatta. De fantastiska illustrationerna är av den slovensk/tyske barnboksillustratören Ludvig Glazer-Naudé.
En nyillustrerad, klassisk presentbok för alla åldrar som kommer att leva länge.
Om denna bok
Barnens stora sagoskatt av H. C. Andersen, Charles Perrault och Bröderna Grimm är en Inbunden bok med 128 sidor på Svenska. Detta är den 2:a upplagan som utgavs 2021 av Ordalaget Bokförlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Barnens stora sagoskatt begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation