Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Skrifter 2 Menon Protagoras Lysis Charmides Ion Menexenos Euthydemos Faidro | 0:e upplagan
- Häftad, Svenska, 2001
- Författare: Platon
- Betyg:
Beskrivning
Bok 2 innehåller nio olika dialoger, varav flera hör till Platons mest berömda och lästa. I Menon hävdar Sokrates att själen är odödlig och att även en okunnig slav äger insikter som han kan återerinra sig. I Protagoras diskuterar Sokrates begreppet dygd.
Lysis och Charmides avhandlar vänskap och besinning, i Ion diskuterar man diktkonsten, Euthydemos är en drift med allsköns debattknep och intellektuella förförarkonster, och i Menexenos gör Sokrates en mördande parodi på ett patriotiskt standardtal.
Faidros innehåller oförglömligt visionära bilder av kärleken, och Kratylos, som inte funnits på svenska på nära hundra år, är en halsbrytande diskussion om språket och orden.
Förord, noter och litteraturhänvisningar av Jan Stolpe.
Om denna bok
Skrifter 2 Menon Protagoras Lysis Charmides Ion Menexenos Euthydemos Faidro av Platon är en Häftad bok med 519 sidor på Svenska. Den utgavs 2001 av Atlantis.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Skrifter 2 Menon Protagoras Lysis Charmides Ion Menexenos Euthydemos Faidro begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 1 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
- Uppsala universitet: 4PE175
Boken är särskilt populär inom Filosofi & idéhistoria-programmen.
Produktinformation