Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Vita spår | 0:e upplagan
- Pocket, Svenska, 2016
- Författare: Emelie Schepp
- Betyg:
Välj skick:
Skickas från säljare inom 0-2 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Skickar snabbt
Beskrivning
Av författaren till succén Märkta för livet
Ett X2000-tåg står stilla på Norrköpings centralstation i den kalla vinternatten. Ombord har en ung kvinna hittats död. Hennes fingrar är blodiga och från munnen droppar ett vitt skum. Det visar sig att kvinnan på tåget inte har rest ensam. Med sig hade hon en väninna som nu är spårlöst försvunnen. Vilka är kvinnorna? Och vad har hänt dem?
Ett märkligt fall måste lösas och Jana Berzelius kopplas in som åklagare. Men det dröjer inte länge förrän fallet blir mer personligt än hon har tänkt sig. Återigen ställs hon öga mot öga med sitt dunkla förflutna. När kriminalkommissarie Henrik Levin och hans kollega Mia Bolander får upp ett spår förstår Jana att misstankarna riktas mot en person i hennes absoluta närhet. En man hon helst vill glömma, en man som vet för mycket om henne. För att skydda sitt förflutna måste hon hitta den misstänkte innan polisen gör det.
"Den absolut läskigaste beskrivningen av knarksmuggling jag har läst ... Schepp väver en invecklad intrig kring brotten och åklagaren Jana Berzelius mystiska bakgrund. Samtidigt är det en bra och trovärdig arbetsplatsskildring ..." Lotta Olsson, DN
Om denna bok
Vita spår av Emelie Schepp är en Pocket bok med 348 sidor på Svenska. Den utgavs 2016 av Månpocket.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Vita spår begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 89 kr medan nya kostar 69 kr – en besparing på 0 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation