Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Styckning av vilt : älg, hjort, rådjur, vildsvin, hare och fågel | 6:e upplagan
- Danskt band, Svenska, 2011
- Författare: Alf Andersson
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
Styckning av vilt är en viktig faktabok, inte minst för jägarfamiljen.
Jägare bär hem åtskilliga ton viltkött varje säsong hare, rådjur, vildsvin, hjort, fågel och framförallt älg. Vi måste se till att det skjutna viltet behandlas på ett korrekt sätt, för att den sedan skall komma till sin fulla rätt vid middagsbordet. Kom ihåg att du som jägare har traditioner att föra vidare!
ÄLG, HJORT, RÅDJUR, VILDSVIN, HARE och FÅGEL
Visar styckning steg för steg - en oumbärlig hjälpreda i jägarfamiljen. Även om redskap, mörning, passning, avhudning, hur man delar kött rättvist i jaktlaget osv.
Mörning mogningslagring
Viltsmak
Kvalitetsbedömning på grundval av bindvävsinnehåll
Hygien
Sjukt, skadat kött
Älg
Delning av älgkött
Hjort
Rådjur
Vildsvin
Hare
Fågel
Redskap
Om denna bok
Styckning av vilt : älg, hjort, rådjur, vildsvin, hare och fågel av Alf Andersson är en Danskt band bok med 128 sidor på Svenska. Detta är den 6:e upplagan som utgavs 2011 av Bokförlaget Settern.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Styckning av vilt : älg, hjort, rådjur, vildsvin, hare och fågel begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation