Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
I statens tjänst : så påverkas invandrarorganisationer av politiska krav och förväntningar | 0:e upplagan
- Häftad, Svenska, 2016
- Författare: Roberto Scaramuzzino
- Betyg:
Välj skick:
Skickas nästa vardag
Skickas inom 0-2 vardagar
Beskrivning
Politikens förväntningar på det civila samhället har under de senaste åren förändrats kraftigt. Idag efterfrågas etniska föreningar av det offentliga allt mer på grund av sin expertis i sakfrågor, inte för vem eller hur många man representerar. Organisationer som skapats för identitetsbyggande och intresserepresentation ses istället ofta som ideella konsulter i integration och välfärd. Samtidigt är det en roll som föreningar och organisationer inte verkar vilja axla. Med den här rapporten vill vi öppna upp för en diskussion om det offentligas nya syn på civila samhället och effekterna dessa ändrade förväntningar kan få för samhället i stort.
Om denna bok
I statens tjänst : så påverkas invandrarorganisationer av politiska krav och förväntningar av Roberto Scaramuzzino är en Häftad bok med 72 sidor på Svenska. Den utgavs 2016 av Forum Idéburna organisationer med social inriktning.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp I statens tjänst : så påverkas invandrarorganisationer av politiska krav och förväntningar begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 14% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 158 kr medan nya kostar 184 kr – en besparing på 26 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Används vid svenska universitet
Denna kurslitteratur används aktivt i 1 universitetskurser vid lärosäten runt om i Sverige, inklusive:
- Linnéuniversitetet: 1KV125
Boken är särskilt populär inom Samhälle & politik-programmen.
Produktinformation