Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Trumslagarpojken | 1:a upplagan
- Danskt band, Svenska, 2017
- Författare: Anders Johansson
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
Anders Johansson är utan tvekan Sveriges kändaste hårdrockstrummis. Förmodligen lika känd för sitt trumspel som för sina upptåg och galenskaper.
Här berättar han allt och lite till om Yngwie, Hammerfall, barndomen och en massa annat - materialet är nästan outtömligt. Han har rest världen över, spelat för 100 000-tals fans och varit med om saker vi knappt kan tänka oss. Fram tills nu.
Anders är son till jazzlegenden och pianisten Jan Johansson (Jazz på svenska, Pippi Långstrump mm.) och bror till keyboardisten Jens Johansson (Yngwie, Dio, Stratovarius, Rainbow m.fl.). Pappa Jan omkom i en bilolycka när Anders var 6 år gammal och bröderna växte upp med sin mamma Else. En bitvis tuff barndom i kombination med bristande impulskontroll bäddade för ett vilt och innehållsrikt liv.
"Trumslagarpojken heter årets mest uppmärksammade rockbiografi." Helsingborgs Dagblad
En hårdrockare som inte läst denna bok är ingen hårdrockare. Carl Linnaeus, Sweden Rock Magazine
Trumslagarpojken är essentiell hårdrocksläsning, men är också en fascinerande berättelse om en kille som levt ett liv vi andra inte trodde var möjligt. Kulturbloggen
Om denna bok
Trumslagarpojken av Anders Johansson är en Danskt band bok med 334 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2017 av Bokfabriken.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Trumslagarpojken begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation