Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
På tal om uttal | 1:a upplagan
- Flexband, Svenska, 2007
- Författare: Eva Ihre, Margot Beckman, Lena Junker-Bring
- Betyg:
Välj skick:
Skickas inom 1-3 vardagar
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Toppsäljare
Verifierad säljare
Beskrivning
Händer det att man inte uppfattat, eller missuppfattat vad du sagt? Kanske man trodde att du ville rusta när du faktiskt menade att du ville rösta. Missförstånd i onödan! Då är det dags att använda de här ramsorna och jämföra hur du uttalar orden i dem.
Man kanske säger att du mumlar eller muttrar? Då är det dags för de här ramsorna, att läsa dem och tralla dem lite då och då. Tunga och läppar blir smidiga och snabba så att de utan ansträngning uttalar allt klingande klart och tydligt.
Är svenska språket nytt för dig? Du undrar hur man uttalar alla dessa konsonanter och vokaler? Med hjälp av övningarna och ramsorna och med en god handledare finner du hur orden ska uttalas.
Uttalsanvisningarna är mycket kortfattade, textexemplen så många fler. Med hjälp av ramsorna kan du, ordbrukaren, förbättra ditt språk så att orden utan ansträngning uttrycker just det du avser och som åhöraren lyssnar till och förstår.
Här finns materialet håll tillgodo.
Om denna bok
På tal om uttal av Eva Ihre, Margot Beckman och Lena Junker-Bring är en Flexband bok med 96 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2007 av Isaberg förlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp På tal om uttal begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 35% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 215 kr medan nya kostar 331 kr – en besparing på 116 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation