Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Dödsuret | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2020
- Författare: Kjell Eriksson
- Betyg:
Välj skick:
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Skickar snabbt
Beskrivning
FÖR FYRA ÅR SEDAN försvann en kvinna spårlöst från Gräsö utanför Roslagens kust. Fallet har förblivit olöst. När Ann Lindell får ett tips om att den saknade setts vid liv kan hon inte låta bli att börja nysta i historien, trots att hon sedan länge slutat arbeta som polis. På Gräsö finns även Lindells gamla kärlek Edvard, och med hans hjälp får hon öborna att berätta om den där sommaren då allt förändrades. Men vem talar sanning och vem ljuger? Samtidigt som Ann fogar samman pusselbitarna håller sig någon gömd i en övergiven stuga på ön. Någon som är ute efter hämnd.
Dödsuret är den andra delen i Kjell Erikssons nya trilogi om den omtyckta utredaren Lindell på Uppsalaslätten. Den förra boken i serien, Den skrattande hazaren, nominerades till Årets bästa svenska kriminalroman 2019 och ut kommer i USA hösten 2020.
Om denna bok
Dödsuret av Kjell Eriksson är en Inbunden bok på Svenska. Den utgavs 2020 av Galago.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Dödsuret begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 61% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 85 kr medan nya kostar 217 kr – en besparing på 132 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation