Sälj dina kursböcker, vinn presentkort på 1000 kr. Kom igång här
Lek för Guds skull | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2020
- Författare: Fredrik Heiding S.J.
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
Vad har fyraårige Melchior, skådespelaren Pia Johansson och tre benediktinsystrar gemensamt? De tycker alla om att leka. I denna bok berättar de om olika sätt att leka både som barn och vuxna. Utöver dessa samtal ges i boken också en teoretisk framställning om kreativitet och lekfullhet ur filosofisk, kulturell och teologisk synvinkel. I de olika kapitlen behandlas ett brett spektrum av frågor: Är skämtsamhet en moralisk dygd? Vilka laster och synder kan lekfulla människor falla för? Kan gudstjänstlivet betraktas som en lek? Varför är heliga dårar kontroversiella? Är Gud lekfull? Hade Jesus humor? Boken presenterar en lekens teori och praktik, en vision om att det är möjligt att vara lekfull i livets alla situationer, till och med när lidandet och döden drabbar oss. Leken, visar det sig, är på djupaste allvar.
Fredrik Heiding är jesuitpater och lektor i teologi vid Newmaninstitutet i Uppsala där han undervisar främst om kristen spiritualitet. Han ingår i tidskriften Signums redaktion och är redaktör för dess hemsida.
Om denna bok
Lek för Guds skull av Fredrik Heiding S.J. är en Inbunden bok med 220 sidor på Svenska. Den utgavs 2020 av Artos & Norma Bokförlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Lek för Guds skull begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation