Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Livsöden i Finlands bortglömda fångläger | 1:a upplagan
- Inbunden, Svenska, 2018
- Författare: Sirpa Kähkönen
- Betyg:
Välj skick:
Skickas inom 1-3 vardagar
Skickas från säljare inom 1-3 vardagar
Verifierad säljare
Toppsäljare
Beskrivning
1925 reste Lauri Tuomainen, författarens farfar, full av förhoppningar till Sovjetunionen och antogs vid officersskolan i Leningrad. Men han vantrivdes och återvände besviken hem. Efter en lång rättsprocess fängslades han 1928 i ett och ett halvt år i det fruktade tvångsarbetslägret Dragsvik, och radikaliserades. 1930 infördes lagar i Finland som kriminaliserade all kommunistisk verksamhet.
Lauri dömdes för andra gången 1932 till ytterligare sjuår i Dragsvik, där fångvaktarna var organiserade högerextremister.Motsättningarna var hårda och våldsamma.
Livsödeni Finlands bortglömda fångläger är en drabbande skildring av de mörkamellankrigsåren och av människor vars ideal och drömmar krossades.
Kähkönen nöjer sig inte med vilken semi-fiktion som helst, utan gräver nersig i tidsperiodens memoarer, utredningar och arkiv. Greppet ärperfektionistiskt och djupgående
Helsingin Sanomat
Som läsare sugs man in i historien.
Turun Sanomat
Utöver sin morfars självbiografiska texter använder hon sig av ett rikt arkivoch omfattande litteraturmaterial, kopplar det privata till det allmänna ochskapar en tidsbild som i sin brutalitet och våldsamhet är okänd för mångaläsare.
Ilkka
Verket inrymmer mycket nytt faktamaterial om mindre kända delar avFinlands historia.
Vasabladet
SIRPA KÄKHÖNEN (f. 1964) är författare till ett flertalromaner och fackböcker. Hon ärordförande för Finlands PEN och finska författarförbundet. Lind & Co har tidigare givitut hennes roman Granitmannen, som nominerades både till Finlandiapriset och Nordiskarådets litteraturpris.
Om denna bok
Livsöden i Finlands bortglömda fångläger av Sirpa Kähkönen är en Inbunden bok med 300 sidor på Svenska. Detta är den 1:a upplagan som utgavs 2018 av Lind & Co förlag.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Livsöden i Finlands bortglömda fångläger begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 2% jämfört med nypris. Begagnade exemplar finns från 201 kr medan nya kostar 205 kr – en besparing på 4 kr. Köp tryggt med Campusbokhandeln.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation