Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Atlantis och andra myter | 0:e upplagan
- Danskt band, Svenska, 2019
- Författare: Dick Harrison
- Betyg:
Beskrivning
Legenden berättar om hur världens mäktigaste örike, Atlantis, drabbades av en fruktansvärd katastrof. Den välbärgade befolkningens syndfulla leverne ådrog sig gudarnas vrede och ön sjönk i havet, för evigt förpassat till myternas universum.
Under nästan tvåtusen år har den ena halsbrytande teorin efter den andra presenterats om var Atlantis kan ha legat.Vad myterna om Atlantis visar mer än något annat är hur gränslös den mänskliga fantasin är. Ända sedan biblisk tid har, oftast helt uppdiktade historier, omvandlats från sagor till myter och från myter till legender.
I Atlantis och andra myter lägger Dick Harrison fram en rad historier som människor älskat att berätta, men som sällan håller för en källkritisk granskning. Det är en fascinerande skildring kantad av bibliska gestalter, kuriosakabinett, vampyrer, UFO:n och den beryktade Bermudatriangeln.
Världens dramatiska historia är en bokserie där Dick Harrison, med kunskap och berättarglädje, ger en fängslande inblick i historiens mest kända perioder och personöden.
Om denna bok
Atlantis och andra myter av Dick Harrison är en Danskt band bok med 160 sidor på Svenska. Den utgavs 2019 av Nordic Academic Press.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Atlantis och andra myter begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation