Vi flyttar från butik till nätet - så funkar det framåt
Kalmarkriget | 0:e upplagan
- Inbunden, Svenska, 2022
- Författare: Katarina Harrison Lindbergh
- Betyg:
Skickas inom 1-3 vardagar
Beskrivning
I april 1611 förklarar danske kung Kristian IV krig mot Sverige. Kalmar och stadens slott utsätts för attacker och är först med att falla, och har därför gett namn åt kriget.
Men konflikten berörde hela landet - i Bohuslän har den lokalt skildrats som brännefejden och i Jämtland som Baltzarfejden. I krigets slutskede låg den danska flottan vid Vaxholm och hotade Stockholm. Det var ett kort men förödande krig som på många sätt var en fortsättning på nordiska sjuårskriget som hade utkämpats 40 år tidigare.
Kalmarkriget 1611-1613 är den första svenska heltäckande boken om kriget som avslutades med freden i Knäred. Katarina Harrison Lindbergh skriver engagerande om konflikten dels ur ett övergripande perspektiv, dels på individnivå utifrån brev och propagandavisor. Här berättas om bygdehjälten Sven Håkansson från Madesjö, om hur det gick till när bohuslänska krigsänkor ville gifta sig på nytt och om fältmarskalk Krister Somes roll som förrädare. Kalmarkriget omgärdas av en rik flora av skrönor där lokala hjältar har tillmätts avgörande betydelse, vilket bidrar till att göra denna krigsskildring till spännande läsning.
Om denna bok
Kalmarkriget av Katarina Harrison Lindbergh är en Inbunden bok på Svenska. Den utgavs 2022 av Nordic Academic Press.
Spara pengar – köp begagnad från Campusbokhandeln
Köp Kalmarkriget begagnad från Campusbokhandeln och spara upp till 25% jämfört med nypris. Du kan bevaka den här boken så får du ett mail så fort vi får in den i lager som begagnad.
Genom att köpa & sälja begagnat sänker du kostnaden för studier både för dig och nästa student samtidigt som du gör nytta för klimatet.
Produktinformation